Sufit podwieszany – czym właściwie jest sufit napinany?

Sufit podwieszany – czym właściwie jest sufit napinany?

Naprawa starego, zniszczonego sufitu może kosztować zbyt dużo pieniędzy i wysiłku. W takim przypadku warto rozważyć zastosowanie sufitu podwieszanego, który zamaskuje niedoskonałości. Coraz popularniejszym rozwiązaniem tego typu jest sufit napinany. Jest znacznie lżejszy niż płyta gipsowo-kartonowa. Pozwala również na szybszą instalację. Sufit tkaninowy to alternatywa, którą warto rozważyć.

Co to jest sufit napinany?

Sufit napinany to rodzaj sufitu podwieszanego. Metoda ta jest jedną z najstarszych technik w kategorii projektowania wnętrz . Wieszanie tkaniny pod sufitem było popularne w wielu krajach na przestrzeni wieków. Starożytni Rzymianie używali jedwabiu, Egipcjanie lnu, Ormianie natomiast preferowali bawełnę. Szeroką ofertę znajdziecie na stronie dekodps.pl.

Idealnie równą powierzchnię uzyskano poprzez powieszenie mokrej szmatki, która zmniejszyła jej objętość i rozciągnęła się w procesie wysychania.

Z czasem sufity napinane stały się rzadkością i powróciły w XX wieku. Obecnie ten rodzaj sufitu podwieszanego jest wykonany z tkaniny PCV. Montowana jest na specjalnych deskach przymocowanych do ścian. Istnieje wiele wzorów, które można dopasować do konkretnego wystroju wnętrza. Najpopularniejsze sufity podwieszane tego typu to:

Sufit napinany 3D – na płótnie drukowany jest obraz 3D, który tworzy iluzję głębi . Najpopularniejszymi projektami są zdjęcia wody, przestrzeni lub nieba. Takie rozwiązanie jest bardzo efektowne i pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Co to jest sufit napinany?

Lustrzany sufit napinany – błyszcząca powierzchnia materiału odbija światło jak lustro. Takie podwieszane sufity mogą mieć dowolny kolor. Najczęściej stosowany jest w luksusowych, królewskich aranżacjach wnętrz .
Sufit napinany matowy – wykonany z tkaniny nie odbijającej światła. Chociaż dostępnych jest wiele kolorów, najbardziej popularna jest biel, która pasuje do większości aranżacji wnętrz.
Dlaczego warto wybrać sufit napinany?
Sufit podwieszany to doskonałe rozwiązanie w każdym miejscu, które wymaga ukrycia niedoskonałości i zniszczonej powierzchni. Nieestetyczne wykończenie, rury zewnętrzne – bez problemu można je pokryć tkaniną.

Ta metoda sprowadza sufit na niższy poziom – dlatego nie może być stosowana w pomieszczeniach z niskimi sufitami. Doskonale sprawdzają się w tradycyjnych kamienicach i innych pomieszczeniach z wysokimi sufitami.

Dlaczego warto wybrać sufit napinany?

Sufit napinany – zalety
Sufit podwieszany z tkaniny jest bardzo szybki w montażu, co jest głównym atutem tego rozwiązania. Inne zalety sufitów napinanych to:

Trwałość – sufity napinane są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu jest to jeden z najtrwalszych projektów. Mogą wytrzymać nawet kilkadziesiąt lat – producenci zazwyczaj oferują 10-letnią gwarancję.
Perfekcyjne wykończenie – sufit napinany tworzy idealnie równą powierzchnię. Nie jest to możliwe w przypadku tradycyjnych wykończeń. Producenci oferują szeroką gamę wzorów, które można również dostosować do indywidualnych potrzeb . Można wybrać jednolitą powierzchnię lub druk 3D z wybranym wzorem. Jeśli nie zależy Ci na gładkim wykończeniu, możesz wybrać sufit z tkaniny w dowolnym kształcie.
Odporność – tkaniny stosowane do sufitów napinanych są odporne na wilgoć, ogień i kurz. Prawidłowo zainstalowany sufit podwieszany tego typu jest wodoodporny , dzięki czemu tkanina nie przepuszcza niczego w przypadku przecieku z górnego poziomu. Jak twierdzi wielu producentów, w zależności od konstrukcji sufit napinany jest w stanie pomieścić do 100 litrów wody. Tkaniny stosowane w takich konstrukcjach są ognioodporne .
Izolacyjność akustyczna – sufit podwieszany wykonany z perforowanej membrany jest w stanie pochłaniać hałas z pomieszczenia. Jest szczególnie przydatny w dużych salach wykładowych, a także w prywatnych mieszkaniach – zwłaszcza w sypialniach.
Łatwy w utrzymaniu czystości – po zamontowaniu sufit napinany nie wymaga szczególnej uwagi. Można je odkurzać, a cała konstrukcja pozwala na ich zdejmowanie np. w celu wyczyszczenia znajdującej się nad nimi instalacji rurowej.
Sufit napinany – zalety

Sufit napinany – wady
Oprócz zalet, każdy sufit podwieszany z tkaniny ma też swoje wady. Muszą być brane pod uwagę, aby mieć świadomość ograniczeń związanych z tą metodą.

Problem z wymiarowaniem – pomimo tego, że sufity napinane są dość uniwersalne, nie nadają się do każdego typu pomieszczenia. Sufit z tkaniny może być trudny do równomiernego dopasowania w przestrzeniach o nietypowym kształcie lub jeśli ściany mają wiele nisz i wnęk. Chociaż deski można dostosować do takich warunków, może to być dość kosztowne. Dodatkowym problemem jest fakt, że maksymalny rozmiar płótna to 5 metrów. Większe powierzchnie wymagają zastosowania dwóch oddzielnych tkanin, które nie tworzą idealnie równej powierzchni.
Opcje oświetlenia – moc lamp użytych do sufitu napinanego nie może przekraczać 40 W. Należy je również chronić przed nagrzewaniem – wysoka temperatura może spowodować przebarwienia tkaniny.
Wysoka cena – cena całkowita oczywiście zależy od wielkości, wybranego materiału i skomplikowania pomieszczenia, jednak sufit podwieszany tego typu jest generalnie dość kosztowny. Koszty rosną wraz z dostosowaniem projektu, w szczególności zaprojektowaniem nadruku i dopasowaniem konstrukcji do nietypowych pomieszczeń.
Sufit napinany może być lepszym pomysłem niż płyta gipsowo-kartonowa. Jego montaż jest znacznie szybszy, wymaga mniej materiałów i mniej pracy. W przeciwieństwie do sufitów gipsowo-kartonowych, rozwiązania z wykorzystaniem tkaniny wymagają zatrudnienia fachowej ekipy. Tkanina łatwo ulega uszkodzeniu podczas montażu.

Sufit napinany – jak jest montowany?

Sufity napinane nie wymagają przygotowania stropu głównego . Jedyne, o czym należy pamiętać, to upewnić się, że nic (np. kurz lub tynk) z niego nie spadnie. Ściany, na których będą montowane deski, wymagają wygładzenia. Meble mogą pozostać w środku podczas montażu. Pomieszczenie powinno być rozgrzane. Minimalna temperatura to 18°C, a najbardziej optymalna jest 40°C. Jeśli jest to sufit z PCV, materiał przed rozciągnięciem należy podgrzać do 60-70°C. Sufit z tkaniny nie wymaga rozgrzewania.

Przed zamontowaniem konstrukcji, tkaninę mocuje się do narożników konstrukcji za pomocą specjalnych łączników. Sufit jest podgrzewany i mocowany do płyt montowanych na ścianach. Ciepło powoduje, że tkanina kurczy się i rozciąga, tworząc gładką i równą powierzchnię. Ostatnim etapem jest ukrycie szczelin między deskami a ścianami.

Sufit napinany – jak jest montowany?

Źródło:classicfm.com/discover-music/latest/uk-concert-halls/london-coliseum-dome
Jaki jest koszt sufitu napinanego
Cena sufitu podwieszanego tego typu zależy od wielu czynników. Najważniejsza jest powierzchnia pomieszczenia. Kolejną ważną kwestią jest nietypowy kształt pomieszczenia, wszelkie wnęki czy nisze – wszystkie tego typu utrudnienia przyczyniają się do wzrostu cen. Cenę kształtują również personalizacje – użyty materiał (PVC lub poliester), wybrany wzór , nadruk na zamówienie. Nie bez znaczenia jest również oświetlenie – możesz wybrać taśmę LED lub tradycyjną lampę, pasującą specjalnie do takiego sufitu.

Wszystkie wymienione aspekty sprawiają, że cena takiego projektu jest kwestią dość indywidualną. Producenci zazwyczaj oferują cenę podstawową, jednak wszystkie indywidualne dodatki podnoszą cenę.

Sufit napinany jest zdecydowanie droższy niż sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych. Mimo to warto rozważyć wybór tego rozwiązania, choćby ze względu na jego wysoką trwałość.

Ten rodzaj sufitu podwieszanego różni się od tradycyjnych metod. Jego największą zaletą jest to, że jest świetną ozdobą. Możesz wybierać spośród wielu wzorów, które pomogą Ci stworzyć efektowny sufit. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety, sufit napinany może być wart swojej ceny.

Interesują Cię inne ciekawe rozwiązania dla domu, poza sufitem napinanym? Sprawdź, czy możesz zbudować antresolę w swoim domu. Poznaj szybkie metody tynkowania ścian i pomysły na tanie malowanie ścian . Praktyczne wskazówki pomogą Ci odmienić Twoje wnętrze niewielkim kosztem i wysiłkiem.