Wiosenne pomysły na catering

Wiosenne pomysły na catering

Po stopieniu śniegu i ponownym zakwitnięciu roślin nadszedł czas na zorganizowanie przyjęcia w wiosennym ogrodzie. Dodatkowo, jeśli skorzystasz z kompleksowego cateringu do pomocy przy posiłkach, będziesz mógł łatwiej się zrelaksować! Jednak podczas wiosennego cateringu należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które mogą sprawić, że Twoja impreza będzie jeszcze lepsza niż wcześniej. Jeśli planujesz wiosenną imprezę po raz pierwszy lub nie jesteś pewien, pod jakim kątem podejść do wydarzenia, poznaj trzy wskazówki dotyczące wiosennego cateringu.

Wybierz wiosenny motyw

Zanim zaczniesz decydować, jakie jedzenie chcesz podawać podczas wiosennego cateringu, ważne jest, aby zdecydować się na temat. Motyw przewodni Twojej imprezy może określić najlepszy kierunek serwowanych posiłków, a także nastrój wybranych przez Ciebie dekoracji. Zwierzęta, takie jak ptaki i króliki, lub rośliny, takie jak kwiaty wiśni lub inne kwiaty, mogą być doskonałymi motywami, które przywodzą na myśl wiosnę i mogą pomóc uczestnikom powitać nadejście sezonu i piękno, które ma do zaoferowania.

Kolejną rzeczą, którą powinieneś wziąć pod uwagę podczas przygotowywania posiłków na wiosnę, jest to, dlaczego w ogóle organizujesz spotkanie. Na przykład wystrój na przyjęciu wielkanocnym może nie nadawać się na wieczór weselny i odwrotnie. Może to również obejmować serwowane jedzenie i przekąski, ponieważ kolorowe cukierki mogą być idealne na uroczystość wielkanocną ze względu na ich związek z polowaniem na jajka wielkanocne, ale nie na brunch komunijny. Ofertę możecie sprawdzić na stronie https://gastro-crew.pl/catering-prywatny/.

Wybierz wiosenną paletę kolorów

Następnie osoby przygotowujące się na wiosenne spotkanie mogą wprowadzić nastrój, wybierając atrakcyjną paletę kolorów. Po długiej i mroźnej zimie możesz pomóc swoim gościom świętować wiosnę, nadając wszystkim ozdobom ten sam odcień. Pastelowe róże i żółcie dobrze komponują się z kwitnącymi płatkami kwiatów, a odcienie zieleni uzupełniają zaczynające odrastać liście.

Co więcej, kolorowe dekoracje to nie tylko balony, którymi się kręcisz i pościel, którą wykładasz na stołach. Twoje talerze, miski, kubki i inne przybory mogą również pasować do wybranych przez Ciebie kolorów, ale to nie wszystko; Twoja wiosenna paleta kolorów może również obejmować potrawy na talerzu!

Podawaj wiosenne posiłki

Kiedy rozmawiasz z wybraną firmą cateringową, dowiedz się, czy serwują one sezonowe produkty wiosenne; Twoi goście docenią jedzenie świeżych owoców i warzyw po długiej zimie! Produkty takie jak truskawki, rabarbar, grzyby i wiele innych przyczynią się do powstania sezonowego menu odpowiadającego smakom i zapachom wiosny.

Czy wiesz, że niektóre gatunki kwiatów są jadalne? Rozważ dodanie ich do przystawek, dania głównego i deserów, aby ożywić talerze gości, ale najpierw upewnij się, że wybrane przez Ciebie płatki są jadalne!